Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
STUDENCKA B@ZA KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH
Energia Słoneczna              Kolektory słoneczne              Baza kolektorów              Kontakt              Współpraca

Kolektory płaskie                  Kolektory próżniowe                  Kolektory powietrzne                 KOLEKTORY PŁASKIEKolektory płaskie to najpowszechniejszy typ kolektorów słonecznych przetwarzające energię pochodzącą z promieniowania słonecznego w ciepło, jak widać na wykresie przedstawionym poniżej sprzedaż kolektorów płaskich w Polsce w dużej mierze przewyższa sprzedaż kolektorów próżniowych. Niewątpliwe związane jest to z prostotą wykonania kolektorów płaskich,a co się z tym wiąże niską ceną oraz wysoką sprawność w okresie letnim.


Sprzedaż kolektorów w latach 2005-2009
(opracowane na podstawie danych Instytutu Energetyki Odnawialnej)

Kolektory płaskie dzielimy na :

Kolektory płaskie z osłoną - najczęściej wykonane w kształcie prostokąta, z warstwą absorbera rozmieszoną na całej jego powierzchni oraz z warstwą izolacji wykonaną z różnego typów materiałów izolacyjnych, pokryte szklaną osłoną.

Kolektory płaskie bez osłony - budową zbliżone do kolektorów płaskich z osłoną, różnica polega na braku pokrycia szybą solarną.

Kolektory płaskie próżniowe - są zbudowane tak, jak zwykłe kolektory płaskie, lecz wokół absorbera wytworzona jest próżnia. Dzięki temu mają bardzo małe straty ciepła i ich sprawność jest wyższa od zwykłych kolektorów płaskich. Pochłaniają także promieniowanie rozproszone i mają wyższą sprawność niż zwykłe kolektory płaskie.

Kolektory płaskie składają się z następujących elementów :Absorber - stanowiący "serce" kolektora umożliwia konwersję promieniowania słonecznego w ciepło, pokryty jest wysoce selektywną powłoką umożliwiającą maksymalne wykorzystanie energii słonecznej

Rury miedziane - konstrukcja umożliwiająca przepływy czynnika roboczego przez kolektor

Izolacja - wykonana z różnego typu materiałów izolacyjnych np. wełny mineralnej, która zapewniają wysoki współczynnik sprawności poprzez zmniejszenie strat związanych z stratą ciepła przez konwekcje

Szyba solarna - stanowi ochronę kolektora przed uszkodzeniami mechanicznymi, najczęściej wykonana ze szkła hartowanego, gradoodpornego charakteryzującego się wysoką przepuszczalnością promieniowania słonecznego

Obudowa - stanowi osłonę zewnętrzną kolektora, najczęściej wykonana z aluminium - w celach zmniejszenia ciężaru kolektora. Obudowa ochrania również przed szybką utratą ciepła.


Wyróżniamy trzy główne typy konstrukcji kolektorów płaskich :Harfa pojedyncza - jest to najprostsza, najpopularniejsza i najtańsza w produkcji konstrukcja. Wadą takiego rozmieszczenia jest miejscowe przegrzewanie się kolektorów w instalacji i nierównomierny odbiór ciepła z absorbera co w konsekwencji może doprowadzić do miejscowego parowania glikolu i zapowietrzenia instalacji.

Meander - dla zapewnienia równomiernego przepływu przez kolektory słoneczne pracujące w jednym szeregu wykorzystuje się przepływ meandrowy. Kontakt czynnika roboczego z absorberem podczas jego przepływu w wężownicy jest wtedy wydłużony, jednak wiąże się to ze wzrostem oporów przepływu czynnika roboczego.

Harfa podwójna - jest rozwiązanie pośrednim pomiędzy meandrem,a pojedynczą harfą. Najczęściej stosuje się zaślepienia pośrodku górnej rury zbiorczej, dzięki czemu wymuszony zostaje przepływ cieczy najpierw przez pierwszą połowę absorbera, a następnie przez drugą w ramach tego samego kolektora. Umożliwia to odbiór ciepła ze wszystkich części kolektora.
Akademia Górniczo-Hutnicza                 Katedra Surowców Energetycznych                  Kraków 2011