This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
STUDENCKA B@ZA KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH
Energia Słoneczna              Kolektory słoneczne              Baza kolektorów              Kontakt              Współpraca

Kolektory płaskie                  Kolektory próżniowe                  Kolektory powietrzne                 KOLEKTORY PŁASKIEKolektory płaskie to najpowszechniejszy typ kolektorów słonecznych przetwarzające energię pochodzącą z promieniowania słonecznego w ciepło, jak widać na wykresie przedstawionym poniżej sprzedaż kolektorów płaskich w Polsce w dużej mierze przewyższa sprzedaż kolektorów próżniowych. Niewątpliwe związane jest to z prostotą wykonania kolektorów płaskich,a co się z tym wiąże niską ceną oraz wysoką sprawność w okresie letnim.


Sprzedaż kolektorów w latach 2005-2009
(opracowane na podstawie danych Instytutu Energetyki Odnawialnej)

Kolektory płaskie dzielimy na :

Kolektory płaskie z osłoną - najczęściej wykonane w kształcie prostokąta, z warstwą absorbera rozmieszoną na całej jego powierzchni oraz z warstwą izolacji wykonaną z różnego typów materiałów izolacyjnych, pokryte szklaną osłoną.

Kolektory płaskie bez osłony - budową zbliżone do kolektorów płaskich z osłoną, różnica polega na braku pokrycia szybą solarną.

Kolektory płaskie próżniowe - są zbudowane tak, jak zwykłe kolektory płaskie, lecz wokół absorbera wytworzona jest próżnia. Dzięki temu mają bardzo małe straty ciepła i ich sprawność jest wyższa od zwykłych kolektorów płaskich. Pochłaniają także promieniowanie rozproszone i mają wyższą sprawność niż zwykłe kolektory płaskie.

Kolektory płaskie składają się z następujących elementów :Absorber - stanowiący "serce" kolektora umożliwia konwersję promieniowania słonecznego w ciepło, pokryty jest wysoce selektywną powłoką umożliwiającą maksymalne wykorzystanie energii słonecznej

Rury miedziane - konstrukcja umożliwiająca przepływy czynnika roboczego przez kolektor

Izolacja - wykonana z różnego typu materiałów izolacyjnych np. wełny mineralnej, która zapewniają wysoki współczynnik sprawności poprzez zmniejszenie strat związanych z stratą ciepła przez konwekcje

Szyba solarna - stanowi ochronę kolektora przed uszkodzeniami mechanicznymi, najczęściej wykonana ze szkła hartowanego, gradoodpornego charakteryzującego się wysoką przepuszczalnością promieniowania słonecznego

Obudowa - stanowi osłonę zewnętrzną kolektora, najczęściej wykonana z aluminium - w celach zmniejszenia ciężaru kolektora. Obudowa ochrania również przed szybką utratą ciepła.


Wyróżniamy trzy główne typy konstrukcji kolektorów płaskich :Harfa pojedyncza - jest to najprostsza, najpopularniejsza i najtańsza w produkcji konstrukcja. Wadą takiego rozmieszczenia jest miejscowe przegrzewanie się kolektorów w instalacji i nierównomierny odbiór ciepła z absorbera co w konsekwencji może doprowadzić do miejscowego parowania glikolu i zapowietrzenia instalacji.

Meander - dla zapewnienia równomiernego przepływu przez kolektory słoneczne pracujące w jednym szeregu wykorzystuje się przepływ meandrowy. Kontakt czynnika roboczego z absorberem podczas jego przepływu w wężownicy jest wtedy wydłużony, jednak wiąże się to ze wzrostem oporów przepływu czynnika roboczego.

Harfa podwójna - jest rozwiązanie pośrednim pomiędzy meandrem,a pojedynczą harfą. Najczęściej stosuje się zaślepienia pośrodku górnej rury zbiorczej, dzięki czemu wymuszony zostaje przepływ cieczy najpierw przez pierwszą połowę absorbera, a następnie przez drugą w ramach tego samego kolektora. Umożliwia to odbiór ciepła ze wszystkich części kolektora.
Akademia Górniczo-Hutnicza                 Katedra Surowców Energetycznych                  Kraków 2011